Adres e-mail:

Wydanie:

Przyjazd Mikołaja z Rovaniemi, fińskiej wioski, w której mieszka na co dzień, był hitem tegorocznego celebrowania świąt w Pile. Na plac Staszica przyszły tłumy dzieci i dorosłych. Mikołaj wyglądał dostojnie i był - jak na świętego przystało - majestatyczny. Chętnie jednak odpowiadał na pytania.

Jaką ma długą brodę? - Na półtora elffa - zdradził...

W trakcie spotkania z Mikołajem, na placu Staszica rozbłysła świąteczna choinka. Później Mikołaj przejechał bryczką na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie już także gościł świąteczny klimat.

Mimo że nie było śniegu, było sympatycznie i magicznie...

---------------------------

Rovaniemi to miasto w północnej Finlandii i stolica prowincji Laponia.

Rovaniemi szczyci się tym, że jest miejscem zamieszkania Mikołaja. Pisane przez dzieci przed każdymi świętami listy do św. Mikołaja, Santa Claus czy Dziadka Mroza często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi (ściślej: do urzędu w zbudowanej w 1985  dla turystów "wiosce św. Mikołaja", FIN-96930 Napapiiri). Władze miasta skwapliwie podtrzymują legendę, że to właśnie stąd wyruszają sanie zaprzężone w renifery, wypełnione prezentami,

choć niektórzy utrzymują, że św. Mikołaj mieszka w innym miejscu Laponii, mianowicie w Parku Narodowym Urho Kekkonena ok. 200 km na północny wschód od Rovaniemi, na granicy fińsko-rosyjskiej, na wzgórzu Korvatunturi (miejsce to ma niezwykły pocztowy numer adresowy: FIN-99999, także tu trafiają tysiące listów do św. Mikołaja).

W rzeczywistości w latach 20. XX wieku fiński sprawozdawca radiowy, Markus Rautio, spopularyzował legendę, wiążącą św. Mikołaja ze wzgórzem Korvatunturi (oznacza to "Wzgórze-Ucho", ze względu na jego kształt, który nasuwa myśl, że wysłuchiwane są tam wszystkie dziecięce życzenia), ale po sowiecko-fińskiej wojnie zimowej 1939-40, kiedy Finlandia zmuszona była oddać ZSRR znaczną część swego terytorium, miejsce to znalazło się na samej nowej granicy fińsko-sowieckiej i przestało się w związku z tym nadawać do kultywowania tej legendy,

toteż Mikołaja przeniesiono do Rovaniemi.