Adres e-mail:

Wydanie:

To wyjątkowe w skali Polski wydarzenie muzyczne rozwija się z roku na rok. Od samego początku dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Bartłomiej Nizioł – wybitny polski skrzypek, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i koncertmistrz Orkiestry Opery w Zürichu.

W tym roku do udziału w Master Class prof. Bartłomiej Nizioł wybrał rekordową liczbę, bo aż 46 studentów skrzypiec i wiolonczeli z Ukrainy, Łotwy, Belgii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rumunii, Brazylii i oczywiście z Polski.

Mistrzowskich konsultacji udzielać będą profesorowie: na skrzypcach Bartłomiej Nizioł (profesor Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii) oraz Andrej Bielow (profesor na Uniwersytecie Sztuki w Graz oraz w Robert Schumann Hochschule Düsseldorf /, wiolonczeli Denis Severin (profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie i Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii), a także Alexander Neustroev (koncertmistrz Tonhale w Zürichu).

Studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszyć będą jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów – Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Michał Francuz (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu).


Nowością tegorocznej edycji Master Class są konsultacje improwizacji jazzowej - Jazz Master Class, które poprowadzi genialny polski skrzypek jazzowy Adam Bałdych.

Festiwal Muzyczny zainaugurowany zostanie koncertem w wykonaniu profesorów Master Class. Zagrają Bartłomiej Nizioł, Denis Severin, Alexander Neustroev i Grzegorz Skrobiński. Wyjątkowym wydarzeniem w tym roku będzie koncert młodziutkiej, bo 16-letniej chińskiej pianistki Daisy Sun z towarzyszeniem Capelli Bydgostiensis, pod batutą Jakuba Chrenowicza, we współpracy z Accademia Pianistica Internazionale „Incontri col Maestro" miasto Imola / Włochy.


Ponadto, w pilskim kościele usłyszymy muzykę m. in. Villa Lobosa, Davidova i Barbera w wykonaniu Cellissimo - zespołu wiolonczelowego przygotowanego i poprowadzonego przez profesorów Alexandra Neustroeva i Denisa Severina, a w kościele w Motylewie wysłuchamy koncertu Smyczki solo, podczas którego zagrają soliści, studenci Master Class. W Sali Miejskiej melomani będą tradycyjnie słuchać studentów Master Class.


Z kolei na wyspie u Wyspiarza organizatorzy zapraszają na klimatyczny koncert folkowy, inspirowany muzyką świata, pełen ciepłych, czasem nastrojowych, ale głównie energetycznych dźwięków w interpretacji zespołu PEJZAŻ.

Jazz Master Class zwieńczy koncert Adam Bałdych Imaginary Quartet zagrany wspólnie, na jednej scenie ze studentami.

Music Festival & Master Class zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych Master Class, podczas której wystąpią laureaci tegorocznej edycji.

Projekt realizowany jest przy pomocy Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Piła, a jego ambasadorem jest Elżbieta Smorawińska.

 

Fot. Zbigniew Komarowski