Adres e-mail:

Wydanie:

Przebojem tegorocznej edycji turnieju ma być Msza Kreolska Areila Ramireza, wykonana na 100-lecie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, której posłuchać będzie można w Trzciance. Widowiskowo zapowiada się także popis pięciu sopranistek koloraturowych, które zaprezentują się w Wieleniu. Wielkim wydarzeniem będą również śpiewy cerkiewne na zakończenie festiwalu w Czarnkowie.

- W tym roku usłyszycie Państwo zarówno utwory mające zawsze swój aktualny wydźwięk, które wzruszają i budzą w nas pozytywne emocje, ale i takie, do których musimy nakłonić ucho, by lepiej je zrozumieć i dogłębnie wczuć się w ich treść. Jak zwykle krąg przewidzianych adresatów jest bardzo szeroki i jak co roku na festiwalu królować będzie piękny śpiew – mówi dr hab. Tomasz Zagórski, dyrektor artystyczny Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego „Piękny śpiew”.

Ciekawie zapowiada się sam początek imprezy, który będzie miał miejsce w Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu. „Piękny śpiew” zacznie się koncertem „Niemiecka i austriacka literatura wokalna”, podczas którego usłyszymy przede wszystkim wokalne utwory kompozytorów niemieckich i austriackich epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i neoromantyzmu. Wśród wykonawców posłuchamy jak zwykle wielu młodych i zdolnych wokalistów.

W bogatym programie festiwalu warto zwrócić uwagę także na „Koloraturowe szaleństwa” w wykonaniu pięciu gwiazd, którymi będą soprany koloraturowe: Aleksandra Bałachowska, Malwina Konieczka, Marzena Frankowska, Maria Domżał i Maria Antkowiak W programie koncertu będziemy mogli podziwiać najpiękniejsze (najwyższe w skali sopranowej) koloraturowe arie i pieśni różnych kompozytorów. Koncert zakończy wspólne zaśpiewanie słynnego „Alleluja” z „Exultate, jubilate” - łacińskiego motetu na sopran i orkiestrę napisany przez 17-letniego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sopranistkom towarzyszyć będzie na fortepianie prof. Izabela Górska-Krasiel. Patronat honorowy nad koncertem objęła Burmistrz Wielenia - Elżbieta Rybarczyk.

Warto zapowiedzieć także Partes - wspaniały zespół śpiewu cerkiewnego, który wystąpi podczas ostatniego festiwalowego koncertu, w Czarnkowie, w kościele św. Marii Magdaleny, pod kierunkiem chórmistrza Michała Łaszewicza.
- Gdy zabrzmią pierwsze tony, oczyma duszy dostrzegą Państwo płomienie cerkiewnych świec, rozświetlające lica prastarych ikon. Sercem usłyszycie dźwięki dzwonów starych cerkwi. Wszyscy poczują woń kadzideł i mirry. Dotknijmy misternej struktury dźwiękowej, organicznej harmonii osnutej wokół pradawnych, jednogłosowych śpiewów – mówi, zapraszając na koncert Tomasz Zagórski. - Śpiewy te obleczone zostały transparentną, nieoczywistą i dogłębnie poruszającą tkaniną wielogłosu. Przekaz śpiewu zespołu Partes to otwarcie drogi do poznania Stwórcy. A może także do chwili zadumy nad tym, kim jesteśmy my sami...

Repertuar zespołu tworzą inspiracje i motywy staroruskich monodii, m. in. śpiewy opracowane harmonicznie przez wybitnych kompozytorów - Pawła Czesnokowa, Sergiusza Rachmaninowa, Aleksandra Kastalskiego, Aleksandra Greczaninowa i innych.

- Zapraszamy do niezwykłego świata śpiewu, w którego każdej frazie brzmi piękno Boskiego Stworzenia, piękno człowieka i jego głosu - jedynego w świecie instrumentu stworzonego ręką samego Boga – mówi Tomasz Zagórski.

 

Program VII edycji Festiwalu 2017

24.06.2017 r. sobota, godz. 21.00 - Lubasz:

"Niemiecka i austriacka literatura wokalna"

25.06.2016 r. niedziela, godz. 12.00 - Gulcz:

„Robert Schumann – Miłość poety (Dichterliebe op. 48)"

25.06.2016 r. niedziela, godz. 16.00 – Wieleń
Koloraturowe szaleństw

25.06.2016 r. niedziela, godz. 20.00 – Trzcianka
Misa Criolla na 100-lecie kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance

26.06.2016 r. poniedziałek, godz. 21.00 – Czarnków:

„Śpiewy cerkiewne w Czarnkowie"