Adres e-mail:

Wydanie:


„Pilski kalendarz artystyczny” po raz pierwszy pojawił się w 2013 roku z okazji 500-lecia miasta. Zawierał wiersze znanego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, napisane specjalnie na okazję jubileuszu oraz fotografie. Formuła kalendarza od razu zyskała licznych zwolenników i w kolejnych latach zdobiły go obrazy pilskich malarzy i grafików oraz wiersze poetów.

Piąte wydanie różni się nieco od poprzednich. Jego rozszerzona formuła pozwoliła pokazać prace artystów nie tylko z Piły, ale również z innych gmin powiatu pilskiego.

Warto zwrócić uwagę, że w tegorocznym kalendarzu obok znanych malarzy i poetów, wystąpili prawdziwi debiutanci. Dużym wydarzeniem jest na przykład udział w przedsięwzięciu 96-letniego malarza Mirosława Piekarskiego. Urodzony w 1920 roku  mieszkaniec Glesna, przez ponad 30 lat pracował w Stadninie Koni Dobrzyniewo. Stąd głównym tematem jego licznych obrazów są konie.

Kalendarz został wydany z inicjatywy Stowarzyszenia „Porozumienie Samorządowe” w Pile. Perfekcyjnym opracowaniem tego dzieła i wydaniem zajęło się, jak poprzednio, pilskie Wydawnictwo „Media”.