Adres e-mail:

Wydanie:

W Pile zagrają gwiazdy światowych scen, na czele z profesorami Master Class. W tym roku oprócz muzyki klasycznej, posłuchać będziemy mogli także gwiazd jazzu czy latin swing. Do Piły przyjedzie na przykład charyzmatyczny skrzypek jazzowy Adam Bałdych i wielki gitarzysta łączący brzmienie flamenco i brazylijskiego jazzu - Lulo Reinhardt. Świetnie zapowiadają się też projekty w wykonaniu studentów Master Class: „Germain Barock Music” czy koncert na 12 wiolonczel podczas finałowej gali.

Mimo że w tym roku MF&MC, po raz pierwszy w swojej historii, nie otrzymał dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to i tak udało się zbudować imponujący program imprezy. Było to możliwe dzięki dwóm głównym sponsorom: Przedsiębiorstwu Handlowemu WPHW i Philips Polska.

- Dziękuję im za to z całego serca – mówi Andrzej Czaja, dyrektor MF&MC. - Zapraszam Państwa na wszystkie koncerty, bo okazja, by posłuchać wirtuozów tej klasy, powtórzy się dopiero za rok...


PROGRAM FESTIWALU

12.08, godz. 19.00, SALA MIEJSKA,
ul. Dąbrowskiego 8, bilety 20 zł .
Koncert Galowy
Amelia Maszońska – skrzypce, laureatka ubiegłorocznej edycji MF&MC Piła 2015
Michał Francuz – fortepian
Marianna Sikorska – wiolonczela


12.08, godz. 21.00,  KLUB MUZYCZNY ROCKOPOLIS, ul. Pocztowa, bilety Rockopolis – 25 zł .
Rockopolis Performance
Dorota Miśkiewicz – wokal
Marek Napiórkowski – gitara
Niezwykły muzyczny duet na pilskiej scenie. Dorota Miśkiewicz muzykę ma wdrukowaną w geny (ojciec Henryk Miśkiewicz – słynny saksofonista). Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata obecności na scenie jest niezliczona. Współpracowała i koncertowała z Cesarią Evorą, Grzegorzem Turnauem, Tomaszem Stańko, czy Ewą Bem.
Marek Napiórkowski to wyśmienity gitarzysta, kompozytor. Nagrał ponad 140 płyt z różnymi wykonawcami. Głosami czytelników „Jazz Forum” został wybrany Jazzowym Gitarzystą Roku 2013.


13.08,  godz. 18.00, SALA MIEJSKA, bilety 20 zł
Koncert
Scena Młodych Wirtuozów
Gabriela Bielecka – fortepian
Sebastian Czaja – skrzypce
Wyjątkowy koncert studentów Master Class, podczas którego usłyszymy skrzypka Sebastiana Czaję, który w maju tego roku ukończył z wyróżnieniem Hochschule der Künste w Bernie w Szwajcarii w klasie prof. Bartka Nizioła oraz nadzieję polskiej pianistyki – Gabrielę Bielecką.


13.08, godz. 20.00, OGRÓD MUZEUM STASZICA, ul. Browarna 18  
(w razie niepogody Sala Miejska)
Koncert
ADAM BAŁDYCH SOLO
Adam Bałdych – skrzypce
Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobył stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem.
Dziś Adam Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje, w których świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.


14. 08 ,godz. 19.00, SALA MIEJSKA bilety 20 zł
Recital specjalny
Aleksander Neustroev – wiolonczela
Grzegorz Skrobiński – fortepian

Wyjątkowy koncert rosyjskiego wiolonczelisty Aleksandra Neustroeva, profesora Master Class, z towarzyszeniem pianisty Grzegorza Skrobińskiego, laureata wielu nagórd, asystenta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej przy UMFC w Warszawie.


14.08, godz. 21.00, KLUB NA WYSPIE „WYSPIARZ”
Koncert Standardy Jazzowe
Joanna Morea – wokal, saksofony, flet
Jarosław Małys – fortepian


15.08, godz. 18.30, SALA MIEJSKA
Koncert
Studentów Master Class


15.08, godz. 21.00 AMFITEATR – SCENA NA WYSPIE  (w razie niepogody Sala Miejska)
GWIAZDA FESTIWALU
Latin Swing Project, Lulo Reinhardt
Lulo Reinhardt to wirtuoz gitary akustycznej. Jest obecnie jednym z czołowych autentycznych i charakterystycznych brzmień muzycznych w muzyce cygańskiej dzisiaj. W swoich kompozycjach przeprowadza fuzję stylów, w tym flamenco, latynoski i brazylijski jazz. Łączy je swoim nadzwyczajnym wyczuciem artystycznym, zawsze z ukłonem w stronę swoich cygańskich wpływów.


16. 08  - 18.08, godz. 18.30, SALA MIEJSKA
Koncerty
Studentów Master Class

18.08, godz. 21.30, Kościół p. w. Św. Rodziny, ul. Św. Jana Bosko 1
Koncert Nocny
Germain Barock Musick
Już po raz trzeci studenci będą mieli okazję wziąć udział w unikalnym projekcie, podczas którego zgłębią tajniki wykonastwa barokowego. Zwieńczeniem pracy będzie koncert w neobarokowym kościele pw. Świętej Rodziny w Pile. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory G. F. Telemanna, G. F. Haendla i J. S. Bacha, w wykonaniu Orkiestry Festiwalowej złożonej ze studentów Master Class, przygotowanych i poprowadzonych przez profesora Denisa Severina.


19.08, godz. 18.30, SALA MIEJSKA
Koncert
Studentów Master Class

20.08, godz. 19.00, SALA MIEJSKA, bilety 20 zł
Koncert Galowy
Project Cellissimo
Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych Master Class, podczas której wystąpią laureaci tegorocznej edycji oraz profesorowie i studenci Master Class z formacją Cellissimo, tworząc zespół 12 wiolonczel, pod dyrekcją prof. Aleksandra Neustroeva i prof. Denisa Severina.

[fot. Zbigniew Komorowski]