Adres e-mail:

Wydanie:

Były wspomnienia, wzruszenia i gratulacje. W czwartek, w Regionalnym Centrum Kultury, a później w hotelu Gromada zebrali się działacze klubu, władze miasta i województwa, przedstawiciele Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. oraz PZPS, a także po prostusympatycy siatkówki. Podczas gali obecne były przede wszystkim jednak siatkarki, zarówno te aktualnie występujące na parkiecie, jak i te, z którymi klub wygrywał najważniejsze mecze. Były kwiaty oraz medale dla najbardziej zasłużonych.

Na honorowych miejscach zasiedli także Barbara i Leopold Łazarowie, nestorzy siatkówki w Pile.
- Kiedy 20 lat temu zakładałem z kolegami klub, nie sądziłem, że zajdzie on tak daleko, osiągnie takie sukcesy i że zagrają w nim takie zawodniczki – wspominał Radosław Ciemięga, prezes PTPS S.A.

Wzloty i upadki

A jak daleko PTPS zaszło? Śmiało można powiedzieć, że daleko! Zawodniczki czterokrotnie sięgały po tytuł Mistrza Polski (ostatni raz w sezonie 2001/2002) i czterokrotnie były zdobywcą Pucharu Polski (ostatnio w sezonie 2007/2008). W tym samym roku (2008) zostały zdobywcą Super Pucharu Polski, a w 2000 roku, wraz z trenerem Jerzym Matlakiem, awansowały do Finału Four Ligi Mistrzyń, którego to sukcesu nie powtórzyła dotąd żadna polska drużyna żeńska.

Ostatnie lata (tak samo, jak i sponsorzy) były mniej łaskawe dla klubu. Zamknięty w kwietniu sezon zawodniczki zakończyły na szóstym miejscu w Polsce, podobnie jak rok wcześniej. Tym samym straciły prawo do gry w europejskich pucharach.

Złote lata

Klub powstał równo 20 lat temu, w maju 1993 roku, pod nazwą Pilskie Towarzystwo Piłki Siatkowej „Prasa” (obecny prezes Radosław Ciemięga był wówczas dziennikarzem). Ciemiędze pomagali Krzysztof Lewandowski - został pierwszym trenerem klubu i Mariusz Markowski - były piłkarz, dziś prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

PTPS „Prasa”, mając wsparcie Krzysztofa Horodeckiego, właściciela firmy „Ekolog”, przejęło zawodniczki i miejsce w serii B I ligi od WKS „Sokół” Piła. Niespodziewanie "Prasa" wygrała rozgrywki serii B I ligi i awansowała do grona ośmiu najlepszych drużyn w Polsce. Niestety, kolejny sezon nie był już tak udany. PTPS, nie mając wystarczającego wsparcia sponsorów, opuściło szeregi ekstraklasy.

Przełom nastąpił w roku 1995, kiedy to za sprawą posła Marka Borowskiego i senatora Tadeusza Rzemykowskiego (został prezesem klubu), pozyskano nowego sponsora: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie. Do sezonu 1996/97 pilanki przystąpiły już pod szyldem PTPS „Nafta” Piła i po raz drugi awansowały do serii A I ligi. W 1998 roku trenerem został Jerzy Matlak. Rok później zespół sięgnął po pierwszy złoty medal. Kolejne lata, to były kolejne triumfy i tytuły...

W 2005 roku ze sponsorowania klubu wycofało się PGNiG S.A. W latach 2007-2009 sponsorem klubu zostały firmy z Grupy Kapitałowej Henryka Stokłosy, a drużyna przyjęła nazwę PTPS „Farmutil” Piła.

W maju 2010 roku władze PTPS Piła zmuszone były podjąć decyzję o odstąpieniu miejsca w ekstraklasie. Dziesięć miesięcy później zespół jednak do ekstraklasy wrócił. W lipcu 2012 roku, spełniając wymogi prawa, PTPS Piła zostało głównym akcjonariuszem nowo utworzonej spółki akcyjnej, która prowadzi aktualnie drużynę w rozgrywkach ORLEN Ligi.