Adres e-mail:

Wydanie:

Zadaniem IAAF jest dbanie o rozwój sportowy imprez biegowych na całym świecie. Komisja m.in. opiniuje i zatwierdza wnioski organizatorów biegów o przyznanie imprezie odznaki IAAF Road Race Bronze, Silver lub Gold Label potwierdzającej wysoki poziom organizacyjny imprezy.

Delegat IAAF
Jako delegat IAAF Henryk Paskal będzie weryfikował na miejscu, czy organizator zadbał o odpowiedni poziom sportowy, czy właściwie pozyskał biegaczy z czołówki na bieg, a także będzie sprawdzał m.in. jak rozwiązane są kwestie zabezpieczenia medycznego czy kontroli antydopingowej. To oczywiście tylko niektóre kwestie, które delegat IAAF oceni podczas imprezy.

Cieszę się niezwykle z tego, że moja praca na rzecz rozwoju środowiska biegowego została doceniona przez IAAF. To dla mnie powód do ogromnej satysfakcji tym bardziej, że nie ubiegałem się o pozycje i stanowiska w tej organizacji. Jako delegat IAAF będę wizytował biegi na całym świecie Już otrzymałem pierwszy przydział – w marcu będę sprawdzał realizację wymogów IAAF podczas 12. Półmaratonu Warszawskiego – mówi Henryk Paskal.

Paskal: człowiek-orkiestra
Henryk Paskal jest doskonale znany nie tylko w polskim środowisku biegowym, którego członkiem jest od przeszło czterdziestu lat. To doskonały niegdyś biegacz, z rekordem życiowym na dystansie maratonu 2: 18: 14, ustanowiony w 1978 roku w Otwocku. Na koncie ma również drugie miejsce w Maratonie Warszawskim oraz zwycięstwo w trudnym Maratonie Górskim w Czechosłowacji.

W 1991 roku zainicjował organizację Półmaratonu PHILIPS Piła, którego dyrektorem jest do dzisiaj. Ponadto od 2006 roku jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Biegów, które skupia organizatorów największych biegów ulicznych w Polsce.

Henryk Paskal ma szerokie kontakty w organizacjach międzynarodowych. Od września 2013 roku jest m.in. Ambasadorem AIMS (Association of International Marathons and Distance Races) na wszystkie kraje Europy Wschodniej. Do jego zadań należy reprezentowanie AIMS na imprezach biegowych na podlegającym mu obszarze geograficznym. Ponadto praktycznie od czasów kariery zawodniczej utrzymuje stałe kontakty z marką ASICS i do dzisiaj często odwiedza japońską centralę tej firmy. Swoją orientację w branży biegowej wykorzystuje jako manager zawodników polskich i zagranicznych oraz jako wyłączny polski partner takich maratonów jak m.in. BMW Berlin Marathon oraz Virgin Mobile London Marathon.