Adres e-mail:

Wydanie:

Bieg główny tradycyjnie poprzedził bieg dzieci oraz bieg VIP-ów, który wygrał radny Rady Powiatu w Pile Krzysztof Pabich.

W biegu głównym zawodnicy mieli do pokonania dystans 21,097 km. Pilska trasa od lat cieszy się uznaniem wśród biegaczy, którzy chwalą ją, bo jest płaska i ma dobrą nawierzchnię. Do tego pogoda w niedzielę, 4 września była idealna: zero wiatru, niezbyt gorąco i momentami lekki deszczyk. Godny pochwały był także doping na trasie. Pilanie oklaskiwali zawodników niemal przez całe 20 kilometrów.
Oprócz zawodowców, którzy startowali w mistrzostwach Polski, w półmaratonie pobiegło także wielu amatorów, dla których sam start, a nie wynik, był wydarzeniem. Biegli zawodnicy z dziećmi w wózkach i z wózkami inwalidzkimi. Byli też tacy, którzy w pogoni za pacemakerem próbowali pobić swój rekord życiowy.

Ostatecznie, na mecie jako pierwsi zameldowali się: Szymon Kulka z czasem 1:04:28, reprezentujący Komendanta Głównego Policji, Adam Nowicki ze Szczecina (01:05:04) i Tomasz Grycko z Władysławowa (01:05:24). Szymon Kulka został też Mistrzem Polski w Półmaratonie.

W pilskim półmaratonie Szymon bieg po raz pierwszy, ale na mecie bardzo chwalił trasę i pilską publiczność. Jak mówił, biegło mu się u nas... fajnie.

Z kolei Izabela Trzaskalska z UMSC Lublin, z czasem 1:12:44 pobiła swój rekord życiowy aż o 4 minuty. Drugie miejsce na mecie zajęła Olga Ochal (01:15:52) , a trzecie Marta Krawczyńska (01:15:49).

- Biegło mi się bardzo dobrze, mimo że na piętnastym kilometrze złapała mnie kolka – wyznała na mecie nowa mistrzyni Polski.

W klasyfikacji najlepszych biegaczy z powiatu pilskiego, w kategorii mężczyzn na podium znaleźli się: I miejsce – Rafał Stachowski (01:14:08), II miejsce - Maciej Grabek (01:15:37), III miejsce – Mateusz Pałys (01:19:39). Wśród kobiet z powiatu pilskiego najlepiej pobiegła Ewelina Poterała (01:31:48), II miejsce zdobyła Anna Skrzypczak (01:33:26), a trzecie Agnieszka Podlecka (01:38:42).

Rekord pilskiej trasy nie został pobity i należy nadal wśród mężczyzn do Kenijczyka Daniela Muteti który zwyciężył w 24. Międzynarodowym Półmaratonie Philipsa, pokonując trasę w czasie 1:02:11. Najszybszą z kobiet pozostaje ubiegłoroczna triumfatorka - Maryna Damantsevich z Białorusi, z czasem 1:12:13.

Każdy z uczestników Półmaratonu Philipsa otrzymał w niedzielę pamiątkowy medal z sylwetką Jana Huruka, Mistrza Polski w półmaratonie z 1992 roku i wielokrotnego reprezentanta Polski w biegach długodystansowych. Start w pilskim Półmaratonie Philipsa dał także biegaczom szanse na zdobycie Korony Polskich Półmaratonów.