Adres e-mail:

Wydanie:

 Michałek jest mieszkańcem Piły. Tu żyje jego rodzina – ukochani rodzice, siostra Marcelinka, dziadkowie i kuzyni. W pilskim przedszkolu zawiera swoje pierwsze przyjaźnie. Michałek jest bardzo bystrym i samodzielnym chłopcem – mówi jego mama Kasia. Uwielbia samochody i majsterkowanie. W przyszłości chciałby zostać policjantem. 4 lipca 2017r. szczęśliwe dzieciństwo 5-latka i spokój całej rodziny przerwała choroba chłopca. Rodzice usłyszeli diagnozę – ciężka aplazja szpiku. Pomimo bardzo ciężkiej sytuacji Michał dzielnie i ze zrozumieniem znosi nawet najcięższe zabiegi. Chce wygrać walkę z chorobą. Rodzina i przyjaciele postanowili walczyć w imieniu nie tylko Michała, ale i wszystkich Pacjentów potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Pomóżcie! Zarejestrujcie się jako potencjalni Dawcy. Dla Was to chwila, a dla Pacjentów, to całe życie – apeluje rodzina Michałka.

- Jako przyjaciel rodziny Michałka musiałam coś zrobić, nie mogłam siedzieć i czekać bezczynnie. Zarejestrowałam się jako potencjalny dawca szpiku zastanawiając się jednocześnie, czy to wszystko, co mogę zrobić? Przecież inni też mogą dołączyć do bazy dawców szpiku! Im będzie więcej takich osób, tym więcej chorych otrzyma pomoc! W związku z tym zapytałam Panią Prezes Edytę Musiał czy możemy jakoś pomóc Michałkowi i Innym. Pani Edyta od razu włączyła stronę Fundacji DKMS i znalazła informację o możliwości organizacji dnia dawcy w naszym mieście. Decyzja była błyskawiczna – działamy! Pomysły na organizację akcji posypały się jak z rękawa, ponieważ znamy wiele osób, które na pewno nam pomogą - opowiada jedna z inicjatorek akcji Pani Paulina Bryszkiewicz

Akcję „Dzień Dawcy Szpiku dla Michałka i Innych” zainicjowali pracownicy Inwest-Parku. Prezydent Piły – Piotr Głowski – objął akcję honorowym patronatem chcąc wesprzeć działania. W organizację akcji zaangażowały się pilskie instytucje, lokalne urzędy, przedsiębiorcy, organizacje, jednostki oświatowe, kościoły, straż miejska i oczywiście media. Przygotowania do rejestracji dawców ruszyły pełną parą: przygotowano tysiące ulotek i plakatów. Do szkół rozwieziono materiały dla uczniów, w komunikacji miejskiej informacje pojawiły się na monitorach. Działają dziesiątki osób, aby dotrzeć z informacją do każdego mieszkańca Piły.

Do zarejestrowania się jako potencjalny Dawca szpiku zachęca także Pani Dorota Bielicka pilska strażniczka miejska.

- Zarejestrowałam się podczas służby. Mniej więcej po 2 latach dostałam telefon, iż jest osoba, której mogę pomóc. Nie zastanawiałam się ani chwili. Kiedyś otrzymałam pomoc dla mojej córki. Wiem jak bardzo ważne jest, aby dzielić się z innymi. Jeśli mamy taką możliwość możemy podzielić się cząstką siebie”.


- Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. W akcji weźmie udział ponad 60 wolontariuszy. Pojawimy się aż w czterech lokalizacjach, aby mogli Państwo dotrzeć do nas w jak najprostszy sposób. W każdym miejscu będą przeszkolone osoby, które odpowiedzą na każde Państwa pytanie dotyczące idei dawstwa
– mówi Ewa Nawrot, pracownik Fundacji DKMS.

 

Akcję wspierają także instytucje, w których odbędzie się rejestracja:


16 września 2017

Inwest-Park (wejście A), ul. Dąbrowskiego 8, Piła, 10:00 - 16:00

VIVO Piła, ul. 14-go Lutego 26, Piła, 12:00 21:00

ATRIUM Kasztanowa, al. Powstańców Wielk. 99, Piła, 12:00 – 21:00

 

17 września 2017

Inwest-Park (wejście A), ul. Dąbrowskiego 8, Piła, 10:00 - 16:00

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, ul. Złota 1, Piła, 11:00 – 17:00

VIVO Piła, ul. 14-go Lutego 26, Piła, 12:00 – 20:00

ATRIUM Kasztanowa, al. Powstańców Wielk. 99, Piła, 12:00 20:00

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.