Adres e-mail:

Wydanie:

Pomóż wydać wojenne wspomnienia Piete Kuhr - licealistki ze Schneidemühl

Na druk czeka wojenny pamiętnik Piete Kuhr, licealistki ze Schneidemühl, po latach jednej z najciekawszych kobiet swojej epoki. Pomóż wydać unikatową książkę!

Dziś wykład o historii pilskich luteranów

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Kościelne dzieje Piły”. Styczniowa prelekcja będzie poświęcona historii luteranów, czyli Kościołowi ewangelicko-augsburskiemu.

Noc listopadowa z pochodniami. Przyjdź w niedzielę na plac Zwycięstwa

Stowarzyszenie Miłośników Munduru i Prezydent Piły zapraszają na o obchodach 185. Rocznicy Powstania Listopadowego. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, na placu Zwycięstwa.

Ulice w Pile mają nowe nazwy. Co to oznacza dla ich mieszkańców?

26 lipca 7 ulic w Pile zmieniło nazwy. Niektóre zmiany są subtelne, na przykład dawna ulica Walki Młodych to teraz Młodych, a ulica Mjr Siemiradzkiego to ulica Henryka Siemiradzkiego. Mimo to mieszkańcy odczują skutki zmian, ponieważ będą musieli o zmianie adresu poinformować szereg instytucji, na przykład Urząd Skarbowy czy bank.

W niedzielę 34. rocznica stanu wojennego

34 lata po wprowadzeniu stanu wojennego zapraszamy na uroczystości rocznicowe. Jedną z najważniejszych będzie otwarcie wystawy plenerowej „586 dni stanu wojennego”.

WPT 34 - unikatowy nabytek Pilskiego Muzeum Wojskowego

Do zbiorów Pilskiego Muzeum Wojskowego trafił unikalny w skali kraju wóz pogotowia technicznego WPT - 34. To jeden z zaledwie czterech takich pojazdów, które zachowały się w Polsce.

Ksiądz Domański doczeka się "ławeczki" w Złotowie

Wiosną przyszłego roku, przed Domem Polskim w Złotowie, stanąć ma pomnik – ławeczka ks. Bolesława Domańskiego, Patrona Związku Polaków w Niemczech. Do 15 października trwa konkurs na projekt „ławeczki”. Jednocześnie trwa zbiórka pieniędzy potrzebnych na ten cel.

Msza po łacinie na zakończenie jubileuszu 100-lecia kościoła

W niedzielę, 6 grudnia, o godz. 11 w kościele Świętej Rodziny odprawiona zostanie msza święta po łacinie w formie rytu rzymskiego. Będzie to ostatni akcent jubileuszu 100-lecia kościoła.

70 lat od pierwszej powojennej mszy w Pile

W 1945 roku, tuż przed zakończeniem II wojny światowej, w Pile odbyła się pierwsza, powojenna msza w języku polskim. W czwartek w kościele Świętej Rodziny odbędzie uroczystość związana z  70. rocznicą tej pamiętnej Eucharystii.

Muzeum prosi o stare fotografie Trzcianki

Jak wyglądała stara Trzcianka? Muzeum Ziemi Nadnoteckiej prosi o przynoszenie zdjęć, także tych bardziej „świeżych”, czyli robionych po drugiej wojnie światowej, a nawet w latach osiemdziesiątych.