Adres e-mail:

Wydanie:

W Pile do zmian nazw, działająca przy prezydencie komisja, wytypowała 12 ulic. Teraz na każdej z nich prowadzą są konsultacje społeczne. Na zdjęciu widać konsultacje z mieszkańcami Bohaterów Stalingradu. Większość tych, którzy przyszli, była za pozostawieniem starej nazwy. Ludzie mówią, że Stalingrad pochłonął wiele ofiar, w tym ludności cywilnej. Do zmiany zdania mieszkańców namawiali członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Przekonywali, że radzieccy generałowie walczący pod Stalingradem, brali udział także w 1920 i 1939 roku w napaści na Polskę.

Które ulice otrzymają nowe nazwy oraz na jakie zostaną zmienione?


Poseł PiS Marcin Porzucek twierdzi, że prezydent Piotr Głowski (PO) przesadza z ilością ulic, które czeka zmiana, bo IPN nie opublikował jeszcze ostatecznej listy komunistycznych symboli. Działania prezydenta nazywa niepotrzebnym jątrzeniem.


Jedno jest pewne: dekomunizacja ulic, która w Pile dotknąć może, jak wylicza ratusz, nawet 5 tysięcy osób, budzi wiele emocji. Politycy wytykają sobie nawzajem absurdalne działania, a ludzie najchętniej chcieliby, żeby wszystko zostało po staremu. Tyle tylko, że z ich głosem, pomimo konsultacji, nikt raczej nie będzie się liczył...

 

Lista ulic do zmiany - wg komisji działającej przy prezydencie Piły

1 Maja

Buczka

Okrzei

Bohaterów Stalingradu

9 Maja

Matwiejewa

Armii Ludowej

Simiradzkiego

Limanowskiego

Walki Młodych

Komuny Paryskiej

Kasprzaka