Adres e-mail:

Wydanie:

Kolędowanie przy tryptyku połajewskim to kolejna próba ożywienia sceny Bożego Narodzenia z udziałem muzyków ludowych (w tym także powstałej w 2002 r. kapeli połajewskiej) grających na dudach. Dotąd w Połajewie kolędowali już dudziarze (prócz Wielkopolski i Regionu Kozła) z Podhala, Beskidów, Zaolzia, Moraw, Orawy, Słowacji, Czech, Białorusi, Belgii, Holandii, Gruzji, Szkocji, Bułgarii, Portugalii, Francji oraz Włoch.


W tym roku kolędowanie rozpocznie się jak zwykle Mszą Pasterską i Kolędowaniem pod Tryptykiem „Pokłon Pasterzy”, w zabytkowym, połajewski kościele, celebrowaną przez ks. bp Zdzisława Fortuniaka. Koncert finałowy zacznie się o godz. 14. w sali GOK.

Wystąpią m.in. zespoły z Węgier, Czech, Słowacji, a także Beskidu Śląskiego i Wielkopolski, w tym Młodzieżowa Kapela Dudziarska GOK Połajewo, Schola Młodzieżowa ZPO „Nasz Dom” Gębice oraz Mali Kolędnicy z Publicznego Przedszkola „Baśniowa Kraina” w Połajewie i Orkiestra Dęta, a także Chór im. św. Cecylii. O godz. 19., w restauracji Silvano VII Biesiada „Z dudami w świat”.

Obok znakomitych muzyków-dudziarzy z Polski i Europy do Połajewa przyjedzie także grupa śpiewaczek ludowych Jarzębina z Kocudzy, znana szerokiej publice z hitu „Koko, koko Euro spoko".


Międzynarodowe Spotkania Kolędników „Do szopy, hej pasterze-dudziarze!" odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Spotkania kolędników-dudziarzy są nawiązaniem do staropolskiego zwyczaju żywego kolędowania przy żłóbku i chodzenia z kolędą po zagrodach. Tradycja imprezy związana jest z renesansowym tryptykiem „Pokłon pasterzy” z warsztatu poznańskiego malarza Mateusza Kossiora z 1572 r.Pastuszkowie z obrazu grają na dudach. Połajewski tryptyk przedstawia jedną z najstarszych w Polsce scen Bożego Narodzenia z pasterzami- dudziarzami.