Adres e-mail:

Wydanie:

 Zbiorniki paliwa samolotów myśliwskich z rodziny Lim często były wykorzystywane jako zbiorniki na wodę przez działkowców. Kiedyś na pilskich ogródkach działkowych położonych nieopodal lotniska było ich dużo, dzisiaj są już rzadko spotykane.

Jeden z takich zbiorników udało nam się pozyskać, dzięki życzliwości właścicielki działki pani Renaty Gomularz, która  postanowiła przekazać go do naszego muzeum – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego (w organizacji). – Zbiornik, po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich, będzie eksponowany na naszej wystawie stałej, która dokumentuje ponad stuletnią historię pilskiego lotniska. Najcenniejsze jest to, że to zbiornik z naszego lotniska, kawałek jego historii i historii miasta. Pani Renacie serdecznie dziękujemy! – dodaje.

Dyrektor przypomina także, że muzeum nieustannie poszukuje pamiątek związanych z lotniczą historią ziemi pilskiej i prosi o kontakt osoby, które posiadają przedmioty dokumentujące historię lotniska w Pile.