Adres e-mail:

Wydanie:

Umowa na modernizację linii Piła – Poznań podpisana została przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Modernizacja linii skróci czas przejazdu z Poznania do Piły o około 40 minut - z około 2 h do 1 h 20 min. Dzięki modernizacji torów, sieci trakcyjnej, zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowie przejazdów kolejowo – drogowych, zwiększy się też poziom bezpieczeństwa i przepustowość na 94 km trasy.

- Modernizacja linii kolejowej Poznań – Piła jest bardzo ważnym projektem. Efekty inwestycji będą sprzyjały poprawie transportu w aglomeracji i regionie oraz rozwojowi przewozów towarowych w Wielkopolsce - mówi Arnold Bresch, członek Zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


Cztery nowe przystanki 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu wybudują 4 nowe przystanki: Poznań Podolany, Poznań Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Gołaszyn. Przebudowanych zostanie 8 stacji i 12 przystanków. Pasażerowie zyskają komfortowe perony z wiatami, czytelnym systemem informacji pasażerskiej, nowoczesnym oświetleniem i oznakowaniem. Dojścia do peronów będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Dodatkowo na stacjach w Chodzieży i Pile wyremontowane będą przejścia pod torami. Tunele zostaną wyposażone w windy, które ułatwią obsługę. Wszystkie stacje i przystanki zostaną wyposażone w stojaki dla rowerów. 


Wyższy poziom bezpieczeństwa 

W Poznaniu powstanie lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS), które zapewni sprawny nadzór nad linią. Komputerowy system będzie wspierał prace dyżurnych ruchu. Bezpieczeństwo zwiększy się też dzięki wymianie rozjazdów i modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych. Aż 76 skrzyżowań toru z drogą zyska dodatkowe zabezpieczenie i nowe urządzenia. Sprawniej, szybciej i bezpieczniej pojadą pociągi także dzięki modernizacji 105 obiektów inżynieryjnych.

Wykonawcą prac jest firma Porr Polska Construcion S.A. Prace budowlane rozpoczną się wiosną 2018 r. a zakończą w 2019 r.